'Q' announces regular-season award nominations, playoff schedule

With just a little over two days to go until the start of the postseason, the QMJHL announced the nominees for its annual Golden Puck Awards, to be held this upcoming April 6th at the Hyatt-Regency Hotel in Montreal.

Michel-Brière Trophy (League MVP)
Sean Couturier - Drummondville Voltigeurs
Philip-Michaël Devos - Gatineau Olympiques / Victoriaville Tigres
Jonathan Huberdeau - Saint John Sea Dogs
Émile « Butch » Bouchard Trophy (Best Defenseman)
Brandon Gormley - Moncton Wildcats
Simon Després - Saint John Sea Dogs
Ryan Kavanagh - Shawinigan Cataractes / Rimouski Océanic
RDS Cup (Rookie of the Year)
Martin Frk - Halifax Mooseheads
Charles Hudon - Chicoutimi Saguenéens
Zach O’Brien - Acadie-Bathurst Titan
Domenic Graham - Drummondville Voltigeurs
David Honzik - Victoriaville Tigres
Dominic Poulin - Chicoutimi Saguenéens
Marcel-Robert Trophy (TELUS Scholastic Player of the Year)
Pascal Amyot - Halifax Mooseheads
Michaël Bournival - Shawinigan Cataractes
Guillaume Goulet - Victoriaville Tigres
Jean-Philippe Mathieu - Drummondville Voltigeurs
Nicolas Therrien - Chicoutimi Saguenéens
Frank-J.-Selke Trophy (Sportsman of the Year)
Philip-Michaël Devos - Gatineau Olympiques / Victoriaville Tigres
Zach O’Brien - Acadie-Bathurst Titan
Zack Phillips - Saint John Sea Dogs
Michael-Bossy Trophy (Top Professional Prospect)
Nathan Beaulieu - Saint John Sea Dogs
Sean Couturier - Drummondville Voltigeurs
Jonathan Huberdeau - Saint John Sea Dogs
Ron-Lapointe Trophy (Coach of the Year)
Mario Duhamel - Drummondville Voltigeurs
Gérard Gallant - Saint John Sea Dogs
Patrick Roy - Québec Remparts
Maurice-Filion Trophy (General Manager of the Year)
Sylvain Couturier - Acadie-Bathurst Titan
Mike Kelly - Saint John Sea Dogs
Pascal Vincent - Montreal Juniors
Paul-Dumont Trophy (Personality of the Year)
Sean Couturier - Drummondville Voltigeurs
Jonathan Huberdeau - Saint John Sea Dogs
Louis Leblanc - Montreal Junior
Humanitarian Award
Alex Émond - Rimouski Océanic
Kirill Kabanov - Lewiston MAINEiacs
Gabriel Lemieux - Shawinigan Cataractes



Four other awards will be handed out in pre-game ceremonies set to take place throughout the beginning of the first round of this year's playoffs:

Michel-Bergeron Trophy (Offensive Rookie of the Year)
Martin Frk - Halifax Mooseheads
Charles Hudon - Chicoutimi Saguenéens
Zach O’Brien - Acadie-Bathurst Titan
Raymond-Lagacé Trophy (Defensive rookie of the year)
Domenic Graham - Drummondville Voltigeurs
David Honzik - Victoriaville Tigres
Dominic Poulin - Chicoutimi Saguenéens
Guy-Carbonneau Trophy (Best defensive forward)
Michael Kirkpatrick - Saint John Sea Dogs
Phillip Danault - Victoriaville Tigres
Frédérick Roy - Québec Remparts
Kevin-Lowe Trophy (Best defensive defenseman)
Samuel Finn - Lewiston MAINEiacs
Charles Landry - Montreal Junior
Andrew Randazzo - Drummondville Voltigeurs

Meanwhile, the eight playoff series featuring seeds 1 through 16 are set to take place starting this upcoming Thursday evening, with 2nd seed Montreal facing 15th place Halifax in the only Game 1 on the sched...

Schedule

Thursday, March 24th
(15) HAL @ (2) MTL 7:05 p.m. EST - GAME 1

Friday, March 25th
( 16 ) CAP @ ( 1 ) SNB 6:30 p.m. EST - GAME 1

( 11 ) VIC @ ( 6 ) BAT 6:30 p.m. EST - GAME 1

( 14 ) VDO @ ( 3 ) QUE 7:00 p.m. EST - GAME 1

( 15 ) HAL @ ( 2 ) MTL 7:05 p.m. EST - GAME 2

( 9 ) MON @ ( 8 ) LEW 7:30 p.m. EST - GAME 1

( 10 ) PEI @ ( 7 ) SHA 7:30 p.m. EST - GAME 1

( 12 ) RIM @ ( 5 ) GAT 7:30 p.m. EST - GAME 1

( 13 ) CHI @ ( 4 ) DRU 7:30 p.m. EST - GAME 1

Saturday, March 26th
( 10 ) PEI @ ( 7 ) SHA 4:00 p.m. EST - GAME 2

( 16 ) CAP @ ( 1 ) SNB 6:00 p.m. EST - GAME 2

( 11 ) VIC @ ( 6 ) BAT 6:00 p.m. EST - GAME 2

( 9 ) MON @ ( 8 ) LEW 7:00 p.m. EST - GAME 2

( 12 ) RIM @ ( 5 ) GAT 7:00 p.m. EST - GAME 2

( 13 ) CHI @ ( 4 ) DRU 7:00 p.m. EST - GAME 2

( 14 ) VDO @ ( 3 ) QUE 7:00 p.m. EST - GAME 2

Monday, March 28th
( 6 ) BAT @ ( 11 ) VIC 7:00 p.m. EST - GAME 3

Tuesday, March 29th
( 1 ) SNB @ ( 16 ) CAP 6:00 p.m. EST - GAME 3

( 2 ) MTL @ ( 15 ) HAL 6:00 p.m. EST - GAME 3

( 7 ) SHA @ ( 10 ) PEI 6:00 p.m. EST - GAME 3

( 8 ) LEW @ ( 9 ) MON 6:00 p.m. EST - GAME 3

( 5 ) GAT @ ( 12 ) RIM 7:30 p.m. EST - GAME 3

( 4 ) DRU @ ( 13 ) CHI 7:30 p.m. EST - GAME 3

( 3 ) QUE @ ( 14 ) VDO 7:30 p.m. EST - GAME 3

Wednesday, March 30th
( 8 ) LEW @ ( 9 ) MON 6:00 p.m. EST - GAME 4

( 7 ) SHA @ ( 10 ) PEI 6:00 p.m. EST - GAME 4

( 2 ) MTL @ ( 15 ) HAL 6:00 p.m. EST - GAME 4

( 1 ) SNB @ ( 16 ) CAP 6:00 p.m. EST - GAME 4

( 6 ) BAT @ ( 11 ) VIC 7:00 p.m. EST - GAME 4

( 3 ) QUE @ ( 14 ) VDO 7:30 p.m. EST - GAME 4

( 4 ) DRU @ ( 13 ) CHI 07:30 p.m. EST - GAME 4

( 5 ) GAT @ ( 12 ) RIM 7:30 p.m. EST - GAME 4

Friday, April 1st *
( 7 ) SHA @ ( 10 ) PEI 6:00 p.m. EST - GAME 5

( 2 ) MTL @ ( 15 ) HAL 6:00 p.m. EST - GAME 5

( 11 ) VIC @ ( 6 ) BAT 6:30 p.m. EST - GAME 5

( 16 ) CAP @ ( 1 ) SNB 6:30 p.m. EST - GAME 5

( 14 ) VDO @ ( 3 ) QUE 7:00 p.m. EST - GAME 5

( 9 ) MON @ ( 8 ) LEW 7:30 p.m. EST - GAME 5

( 12 ) RIM @ ( 5 ) GAT 7:30 p.m. EST - GAME 5

( 13) CHI @ ( 4 ) DRU 7:30 p.m. EST - GAME 5

Sunday, April 3rd*
( 1 ) SNB @ ( 16 ) CAP 3:00 p.m. EST - GAME 6

( 8 ) LEW @ ( 9 ) MON 3:00 p.m. EST - GAME 6

( 15 ) HAL @ ( 2 ) MTL 3:05 p.m. EST - GAME 6

( 3 ) QUE @ ( 14 ) VDO 4:00 p.m. EST - GAME 6

( 4 ) DRU @ ( 13 ) CHI 4:00 p.m. EST - GAME 6

( 5 ) GAT @ ( 12 ) RIM 4:00 p.m. EST - GAME 6

( 6 ) BAT @ ( 11 ) VIC 0:00 p.m. EST - GAME 6

Monday, April 4th*
( 10 ) PEI @ ( 7 ) SHA 7:00 p.m. EST - GAME 6

Tuesday, April 5th*
( 16 ) CAP @ ( 1 ) SNB 6:00 p.m. EST - GAME 7

( 11 ) VIC @ ( 6 ) BAT 6:30 p.m. EST - GAME 7

( 14 )VDO @ ( 3 ) QUE 7:00 p.m. EST - GAME 7

( 13 ) CHI @ ( 4 ) DRU 7:00 p.m. EST - GAME 7

( 10 ) PEI @ ( 7 ) SHA 7:00 p.m. EST - GAME 7

( 9 ) MON @ ( 8 ) LEW 7:00 p.m. EST - GAME 7

( 15 ) HAL @ ( 2 ) MTL 7:05 p.m. EST - GAME 7

( 12 ) RIM @ ( 5 ) GAT 7:30 p.m. EST - GAME 7




* - if necessary